Enhedslistens afdelinger

Engager dig lokalt!

Enhedslisten har lokale afdelinger over hele landet. Lokalafdelingerne er grundstenene i vores partidemokrati, og det er her, der vælges delegerede til årsmødet, kandidater til kommunalvalg og laves lokal aktivisme.

Find din lokale kontaktperson for at høre mere om, hvilke aktiviteter, der foregår i nærheden af dig.

Aabenraa afdeling
Aabenraa afdeling

Kontaktperson:

Henning Jensen

Tlf: 30633387

Aalborg afdeling
Aalborg afdeling

Kontaktperson:

Kim Pors

Tlf: 6059610

Albertslund afdeling
Albertslund afdeling

Kontaktperson:

Ebbe Rand Jørgensen

Tlf: 28137232

Allerød afdeling
Allerød afdeling

Kontaktperson:

Lars Juel Sørensen

Tlf: 22782726

Amager Vest afdeling
Amager Vest afdeling

Kontaktperson:

Thomas Friis Jørgensen

Tlf: 61515087

Amager Øst afdeling
Amager Øst afdeling

Kontaktperson:

Marianne Frederik

Tlf: 41434517

Århus Nord afdeling
Århus Nord afdeling

Kontaktperson:

Lisbeth Haahr Uhd
Århus Syd afdeling
Århus Syd afdeling

Kontaktperson:

Else Kayser

Tlf: 29442832

Århus Vest afdeling
Århus Vest afdeling

Kontaktperson:

Hans Jørgen Vad

Tlf: 29847734

Århus Øst afdeling
Århus Øst afdeling

Kontaktperson:

Jesper Steppat

Tlf: 40272540

Assens afdeling
Assens afdeling

Kontaktperson:

Line Mex-Jørgensen
Ballerup afdeling
Ballerup afdeling

Kontaktperson:

Milo Nicolas Kjær

Tlf: 91462592

Blågård afdeling
Blågård afdeling

Dækker området indenfor Jagtvej, Nørrebrogade, Peblinge sø, Rosenørns Allé, Julius Thomsens Gade og Åboulevard


Kontaktperson:

Per Bregengaard

Tlf: 27116020

Bornholm afdeling
Bornholm afdeling

Kontaktperson:

Morten Riis

Tlf: 20331727

Brøndby afdeling
Brøndby afdeling

Kontaktperson:

Steen Andersen

Tlf: 51968227

Brønderslev afdeling
Brønderslev afdeling

Kontaktperson:

Runa Friis Hansen

Tlf: 71100502

Brønshøj-Husum afdeling
Brønshøj-Husum afdeling

Kontaktperson:

Jens Borking

Tlf: 20962186

Christianshavn afdeling
Christianshavn afdeling

Kontaktperson:

Lotte Barfod

Tlf: 23713150

Egedal afdeling
Egedal afdeling

Kontaktperson:

Bente Kjærgaard Brun

Tlf: 20366020

Esbjerg afdeling
Esbjerg afdeling

Kontaktperson:

Poul Eck Sørensen

Tlf: 61678249

Faaborg-Midtfyn afdeling
Faaborg-Midtfyn afdeling

Kontaktperson:

Kirsten Lundgaard

Tlf: 30430583

Favrskov afdeling
Favrskov afdeling

Kontaktperson:

Peder Meyhoff

Tlf: 24676133

Faxe afdeling
Faxe afdeling

Kontaktperson:

Jan Kjærgaard Hansen

Tlf: 40537653

Fredensborg-Hørsholm afdeling
Fredensborg-Hørsholm afdeling

Kontaktperson:

Bjørn Svensson

Tlf: 40459533

Fredericia afdeling
Fredericia afdeling

Kontaktperson:

Jan Filbært
Frederiksberg afdeling
Frederiksberg afdeling

Kontaktperson:

Emil Eriksen
Frederikshavn - Læsø afdeling
Frederikshavn - Læsø afdeling

Kontaktperson:

Ida Skov

Tlf: 61246910

Frederikssund afdeling
Frederikssund afdeling

Kontaktperson:

Jørgen Nielsen

Tlf: 20207732

Furesø afdeling
Furesø afdeling

Kontaktperson:

Allan If Jensen

Tlf: 53712010

Gentofte afdeling
Gentofte afdeling

Kontaktperson:

Tage Christiansen

Tlf: 40459818

Gladsaxe afdeling
Gladsaxe afdeling

Kontaktperson:

Kirsten Jacobsen

Tlf: 50509809

Greve-Solrød afdeling
Greve-Solrød afdeling

Kontaktperson:

Susanne Pahlmann

Tlf: 21453317

Gribskov afdeling
Gribskov afdeling

Enhedslisten Gribskov (åben gruppe): https://www.facebook.com/groups/225112267514463/ Enhedslisten Gribskov (side) https://www.facebook.com/pages/Enhedslisten-Gribskov/150195431741094


Kontaktperson:

Jørgen Sidenius Strøm

Tlf: 51702664

Guldborgsund afdeling
Guldborgsund afdeling

Kontaktperson:

Frederik Lerche-Thomsen

Tlf: 25148198

Haderslev afdeling
Haderslev afdeling

Kontaktperson:

Mathias D. Christiansen

Tlf: 28203411

Halsnæs afdeling
Halsnæs afdeling

Kontaktperson:

Per Heisselberg

Tlf: 42734743

Helsingør afdeling
Helsingør afdeling

Kontaktperson:

Søren Rasmussen

Tlf: 41500148

Herlev afdeling
Herlev afdeling

Kontaktperson:

Marianne Dithmer

Tlf: 26790432

Herning-Ikast-Brande afdeling
Herning-Ikast-Brande afdeling

Kontaktperson:

Sabrina Christiansen Broch
Hillerød afdeling
Hillerød afdeling

Kontaktperson:

Johnny Christiansen

Tlf: 50555163

Hjørring afdeling
Hjørring afdeling

Kontaktperson:

Brian Kirkeby

Tlf: 20577012

Holbæk afdeling
Holbæk afdeling

Kontaktperson:

Lasse Bertelsen

Tlf: 21824814

Holstebro-Struer-Lemvig afdeling
Holstebro-Struer-Lemvig afdeling

Kontaktperson:

Frederik Madsen

Tlf: 97496505

Horsens-Hedensted afdeling
Horsens-Hedensted afdeling

Kontaktperson:

Jan Holm Jensen
Hvidovre afdeling
Hvidovre afdeling

Kontaktperson:

Gunhild Justesen

Tlf: 50669026

Høje Taastrup afdeling
Høje Taastrup afdeling

Kontaktperson:

Jørgen Mortensen

Tlf: 61771338

Indre by afdeling
Indre by afdeling

Kontaktperson:

Gunna Starck

Tlf: 33117921

Indre Nørrebro - Den Røde Firkant afdeling
Indre Nørrebro - Den Røde Firkant afdeling

Dækker området indenfor Jagtvej, Tagensvej, Fredensgade, Sortedams sø og Nørrebrogade


Kontaktperson:

Torben Conrad

Tlf: 28757479

Ishøj afdeling
Ishøj afdeling

Kontaktperson:

Martin Patrong Haspang

Tlf: 28727706

Jammerbugt afdeling
Jammerbugt afdeling

Kontaktperson:

Bertel Brander

Tlf: 40530498

Kalundborg afdeling
Kalundborg afdeling

Kontaktperson:

Niels Erik Danielsen

Tlf: 21571158

Kerteminde afdeling
Kerteminde afdeling

Kontaktperson:

Heino Salling
Kolding afdeling
Kolding afdeling

Kontaktperson:

Ivan Balleby

Tlf: 30209838

Køge afdeling
Køge afdeling

Kontaktperson:

Jette Jørgensen

Tlf: 51440886

Langeland afdeling
Langeland afdeling

Kontaktperson:

Tommy Bredal Storgaard

Tlf: 51725516

Lejre afdeling
Lejre afdeling

Kontaktperson:

Ulla Höcky

Tlf: 27629139

Lolland afdeling
Lolland afdeling

Kontaktperson:

Kristof Lubowiecki
Lyngby afdeling
Lyngby afdeling

Kontaktperson:

Jeanette Astrup

Tlf: 21612848

Mariagerfjord afdeling
Mariagerfjord afdeling

Kontaktperson:

Janne Toft-Lind

Tlf: 60518396

Middelfart afdeling
Middelfart afdeling

Kontaktperson:

Morten Pabst Petersen
Norddjurs afdeling
Norddjurs afdeling

Kontaktperson:

Ulf Harbo

Tlf: 61651383

Nordfyn afdeling
Nordfyn afdeling

Kontaktperson:

Dirk-Ingmar Müller-Wohlfeil

Tlf: 42527766

Nordvest afdeling
Nordvest afdeling

Kontaktperson:

Sidsel Stoustrup
Nyborg afdeling
Nyborg afdeling

Kontaktperson:

Charlotte Kirketerp
Næstved afdeling
Næstved afdeling

Kontaktperson:

Hans Preben Petersen

Tlf: 55777242

Nørrebro Park afdeling
Nørrebro Park afdeling

Dækker området på Nørrebro vest for Nørrebrogade og nord for Jagtvej,


Kontaktperson:

Hans Henrik Nielsen
Odder afdeling
Odder afdeling

Kontaktperson:

Leif Gjørtz Christensen

Tlf: 20960339

Odense afdeling
Odense afdeling

Kontaktperson:

Torsten Ringgaard

Tlf: 50720565

Odsherred afdeling
Odsherred afdeling

Kontaktperson:

Clark Pratt

Tlf: 81713286

Randers afdeling
Randers afdeling

Kontaktperson:

Frede Kirkholm Nielsen

Tlf: 50462810

Rebild afdeling
Rebild afdeling

Kontaktperson:

Teresa Næss

Tlf: 23980796

Ringkøbing-Skjern afdeling
Ringkøbing-Skjern afdeling

Kontaktperson:

Johnny Zaar

Tlf: 93910530

Ringsted afdeling
Ringsted afdeling

Kontaktperson:

Hans Majlinder

Tlf: 51914996

Roskilde afdeling
Roskilde afdeling

Kontaktperson:

Åge Skovrind

Tlf: 60879816

Rudersdal afdeling
Rudersdal afdeling

Kontaktperson:

Lisette Jespersen

Tlf: 22358092

Rødovre afdeling
Rødovre afdeling

Kontaktperson:

Necla Baran

Tlf: 20226070

Samsø afdeling
Samsø afdeling

Kontaktperson:

Jette Manthey Søgaard

Tlf: 25216173

Silkeborg afdeling
Silkeborg afdeling

Kontaktperson:

Malte Bang

Tlf: 41174776

Skanderborg afdeling
Skanderborg afdeling

Kontaktperson:

Poul Bjørn Berg
Skive afdeling
Skive afdeling

Kontaktperson:

Niels Overgaard Hansen
Slagelse afdeling
Slagelse afdeling

Kontaktperson:

Bodil Steenberger

Tlf: 30287319

Sorø afdeling
Sorø afdeling

Kontaktperson:

Charlotte Eich

Tlf: 22380313

Stevns afdeling
Stevns afdeling

Kontaktperson:

Lise-lotte Nielsen

Tlf: 31532924

Svendborg afdeling
Svendborg afdeling

Kontaktperson:

Emil Thirup-Sorknæs

Tlf: 22767442

Syddjurs afdeling
Syddjurs afdeling

Kontaktperson:

Kurt Simonsen

Tlf: 31404343

Sydhavnen afdeling
Sydhavnen afdeling

Enhedslisten sydhavnen har en gruppe og en like side på Facebook Gruppe: https://www.facebook.com/groups/40182726471/?ref=ts&fref=ts Like side: https://www.facebook.com/EnhedslistenSydhavnen


Kontaktperson:

Jan Fønss

Tlf: 53949171

Sønderborg afdeling
Sønderborg afdeling

Kontaktperson:

Tenna Rejnholt Kristensen

Tlf: 21682231

Tårnby-Dragør afdeling
Tårnby-Dragør afdeling

Kontaktperson:

Jan Hendriksen

Tlf: 40119537

Thy-Mors afdeling
Thy-Mors afdeling

Kontaktperson:

Kirsten Strandgaard

Tlf: 25624124

Tønder afdeling
Tønder afdeling

Kontaktperson:

Marianne Ishøi Mose
Valby afdeling
Valby afdeling

Kontaktperson:

Ole Myrtue

Tlf: 40733772

Vanløse afdeling
Vanløse afdeling

Kontaktperson:

Rasmus Lillelund Poulsen

Tlf: 50588443

Varde afdeling
Varde afdeling

Kontaktperson:

Lene Falgreen Adolphsen

Tlf: 26297210

Vejen afdeling
Vejen afdeling

Kontaktperson:

Carina Bruhn

Tlf: 50791748

Vejle afdeling
Vejle afdeling

Kontaktperson:

Lone Johansen

Tlf: 25362801

Vesterbro afdeling
Vesterbro afdeling

Side der er åben for alle der godt kan lide Ø Vesterbro: https://www.facebook.com/groups/enhedslistenvesterbro/?fref=ts


Kontaktperson:

Jens Aare Jensen

Tlf: 24823639

Viborg afdeling
Viborg afdeling

Kontaktperson:

Liz Dueholm

Tlf: 21479735

Vordingborg afdeling
Vordingborg afdeling

Kontaktperson:

Jens Henrik Jacobsen
Ydre Nørrebro afdeling
Ydre Nørrebro afdeling

Dækker området indenfor Nørrebrogade, Højbanen, Tagensvej og Jagtvej


Kontaktperson:

Karen Skærlund Risvig

Tlf: 50915463

Ærø afdeling
Ærø afdeling

Kontaktperson:

Alex Suszkiewicz

Tlf: 51765370

Østerbro afdeling
Østerbro afdeling

Kontaktperson:

Oskar Zytnik

Tlf: 21783518