Enhedslistens afdelinger

Engager dig lokalt!

Enhedslisten har lokale afdelinger over hele landet. Lokalafdelingerne er grundstenene i vores partidemokrati, og det er her, der vælges delegerede til årsmødet, kandidater til kommunalvalg og laves lokal aktivisme.

Find din lokale kontaktperson for at høre mere om, hvilke aktiviteter, der foregår i nærheden af dig.

Aabenraa afdeling
Aabenraa afdeling

Kontaktperson:

Preben Rasmussen

[email protected]

Aalborg afdeling
Aalborg afdeling

Kontaktperson:

John Ørtoft Christensen

Tlf: 51333464

[email protected]

Albertslund afdeling
Albertslund afdeling

Kontaktperson:

Ebbe Rand Jørgensen

Tlf: 28137232

[email protected]

Allerød afdeling
Allerød afdeling

Kontaktperson:

Rasmus Keis Neerbek

Tlf: 22969249

[email protected]

Amager Vest afdeling
Amager Vest afdeling

Kontaktperson:

Kim Jezus Henriksen

Tlf: 26878700

[email protected]

Amager Øst afdeling
Amager Øst afdeling

Kontaktperson:

Marianne Frederik

Tlf: 41434517

[email protected]

Århus Nord afdeling
Århus Nord afdeling

Kontaktperson:

Per Guldbrandsen

[email protected]

Århus Syd afdeling
Århus Syd afdeling

Kontaktperson:

Kristjar Skajaa

Tlf: 23613970

[email protected]

Århus Vest afdeling
Århus Vest afdeling

Kontaktperson:

Hans Jørgen Vad

Tlf: 29847734

[email protected]

Århus Øst afdeling
Århus Øst afdeling

Kontaktperson:

Jesper Steppat

Tlf: 40272540

[email protected]

Assens afdeling
Assens afdeling

Kontaktperson:

Kirsten Hofset

[email protected]

Ballerup afdeling
Ballerup afdeling

Kontaktperson:

Louise Mathiasen

Tlf: 30205508

[email protected]

Blågård afdeling
Blågård afdeling

Dækker området indenfor Jagtvej, Nørrebrogade, Peblinge sø, Rosenørns Allé, Julius Thomsens Gade og Åboulevard


Kontaktperson:

Per Bregengaard

Tlf: 27116020

[email protected]

Bornholm afdeling
Bornholm afdeling

Kontaktperson:

Laura Kofod

Tlf: 21336313

[email protected]

Brøndby afdeling
Brøndby afdeling

Kontaktperson:

Steen Andersen

Tlf: 51968227

[email protected]

Brønderslev afdeling
Brønderslev afdeling

Kontaktperson:

Runa Friis Hansen

Tlf: 71100502

[email protected]

Brønshøj-Husum afdeling
Brønshøj-Husum afdeling

Kontaktperson:

Jens Borking

Tlf: 20962186

[email protected]

Christianshavn afdeling
Christianshavn afdeling

Kontaktperson:

Karsten Ditlevsen

Tlf: 21247022

[email protected]

Egedal afdeling
Egedal afdeling

Kontaktperson:

Bente Kjærgaard Brun

Tlf: 20366020

[email protected]

Esbjerg afdeling
Esbjerg afdeling

Kontaktperson:

Sarah Nørris

Tlf: 25135004

[email protected]

Faaborg-Midtfyn afdeling
Faaborg-Midtfyn afdeling

Kontaktperson:

Vibeke Syppli Enrum

Tlf: 20555348

[email protected]

Fanø afdeling
Fanø afdeling

Kontaktperson:

Lasse Harder Schousboe

[email protected]

Favrskov afdeling
Favrskov afdeling

Kontaktperson:

Peder Meyhoff

Tlf: 24676133

[email protected]

Faxe afdeling
Faxe afdeling

Kontaktperson:

Jan Kjærgaard Hansen

Tlf: 40537653

[email protected]

Fredensborg-Hørsholm afdeling
Fredensborg-Hørsholm afdeling

Kontaktperson:

Niels Rosendal Jensen

[email protected]

Fredericia afdeling
Fredericia afdeling

Kontaktperson:

Maria Sloth

[email protected]

Frederiksberg afdeling
Frederiksberg afdeling

Kontaktperson:

Martin Jepsen Mejlgaard

[email protected]

Frederikshavn - Læsø afdeling
Frederikshavn - Læsø afdeling

Kontaktperson:

Ida Skov

Tlf: 61246910

[email protected]

Frederikssund afdeling
Frederikssund afdeling

Kontaktperson:

Erik Andersen

[email protected]

Furesø afdeling
Furesø afdeling

Kontaktperson:

Jette Lyhne

[email protected]

Gentofte afdeling
Gentofte afdeling

Kontaktperson:

Nina Bjørner

Tlf: 22804873

[email protected]

Gladsaxe afdeling
Gladsaxe afdeling

Kontaktperson:

Kirsten Jacobsen

Tlf: 50509809

[email protected]

Greve afdeling
Greve afdeling

Kontaktperson:

Susanne Pahlmann

Tlf: 21453317

[email protected]

Gribskov afdeling
Gribskov afdeling

Kontaktperson:

Jørgen Sidenius Strøm

Tlf: 51702664

[email protected]

Guldborgsund afdeling
Guldborgsund afdeling

Kontaktperson:

Christian Tastrup

Tlf: 61515926

[email protected]

Haderslev afdeling
Haderslev afdeling

Kontaktperson:

Mathias D. Christiansen

Tlf: 28203411

[email protected]

Halsnæs afdeling
Halsnæs afdeling

Kontaktperson:

Benny Nielsen

Tlf: 22319885

[email protected]

Hedensted afdeling
Hedensted afdeling

Kontaktperson:

Mikael Mogensen

[email protected]

Helsingør afdeling
Helsingør afdeling

Kontaktperson:

Anders Taarnby Thomsen

[email protected]

Herlev afdeling
Herlev afdeling

Kontaktperson:

Stefan Rundstrøm

Tlf: 42743107

[email protected]

Herning-Ikast-Brande afdeling
Herning-Ikast-Brande afdeling

Kontaktperson:

Sabrina Christiansen Broch

Tlf: 22480048

[email protected]

Hillerød afdeling
Hillerød afdeling

Kontaktperson:

Johnny Christiansen

Tlf: 50555163

[email protected]

Hjørring afdeling
Hjørring afdeling

Kontaktperson:

Brian Kirkeby

Tlf: 20577012

[email protected]

Holbæk afdeling
Holbæk afdeling

Kontaktperson:

Lasse Bertelsen

Tlf: 21824814

[email protected]

Holstebro-Struer-Lemvig afdeling
Holstebro-Struer-Lemvig afdeling

Kontaktperson:

Frederik Madsen

Tlf: 97496505

[email protected]

Horsens afdeling
Horsens afdeling

Kontaktperson:

Tobias Danborg Torfing

[email protected]

Hvidovre afdeling
Hvidovre afdeling

Kontaktperson:

Hanne Bang Larsen

[email protected]

Høje Taastrup afdeling
Høje Taastrup afdeling

Kontaktperson:

Jørgen Mortensen

Tlf: 61771338

[email protected]

Indre by afdeling
Indre by afdeling

Kontaktperson:

Søren Bech-Pedersen

[email protected]

Indre Nørrebro - Den Røde Firkant afdeling
Indre Nørrebro - Den Røde Firkant afdeling

Dækker området indenfor Jagtvej, Tagensvej, Fredensgade, Sortedams sø og Nørrebrogade


Kontaktperson:

Torben Conrad

Tlf: 28757479

[email protected]

Ishøj afdeling
Ishøj afdeling

Kontaktperson:

Martin Patrong Haspang

Tlf: 28727706

[email protected]

Jammerbugt afdeling
Jammerbugt afdeling

Kontaktperson:

Jan Kristen Højen

Tlf: 22345270

[email protected]

Kalundborg afdeling
Kalundborg afdeling

Kontaktperson:

Niels Erik Danielsen

Tlf: 21571158

[email protected]

Kerteminde afdeling
Kerteminde afdeling

Kontaktperson:

Jørgen Andkær Jensen

[email protected]

Kolding afdeling
Kolding afdeling

Kontaktperson:

Gitte Rønbach

Tlf: 20761273

[email protected]

Køge afdeling
Køge afdeling

Kontaktperson:

Johannes Jacobsen

Tlf: +4523702307

[email protected]

Langeland afdeling
Langeland afdeling

Kontaktperson:

Tommy Bredal Storgaard

Tlf: 51725516

[email protected]

Lejre afdeling
Lejre afdeling

Kontaktperson:

Nicki Jensen

[email protected]

Lolland afdeling
Lolland afdeling

Kontaktperson:

Kristof Lubowiecki

[email protected]

Lyngby afdeling
Lyngby afdeling

Kontaktperson:

Pia Boisen

[email protected]

Mariagerfjord afdeling
Mariagerfjord afdeling

Kontaktperson:

Karen Elisabeth Reiths

[email protected]

Middelfart afdeling
Middelfart afdeling

Kontaktperson:

Morten Pabst Petersen

[email protected]

Morsø afdeling
Morsø afdeling

Kontaktperson:

Steen Klærke

Tlf: 61762800

[email protected]

Norddjurs afdeling
Norddjurs afdeling

Kontaktperson:

Ulf Harbo

Tlf: 61651383

[email protected]

Nordfyn afdeling
Nordfyn afdeling

Kontaktperson:

Dirk Muller

Tlf: 42527766

[email protected]

Nordvest afdeling
Nordvest afdeling

Kontaktperson:

Thue Nikolajsen

[email protected]

Nyborg afdeling
Nyborg afdeling

Kontaktperson:

42240962

[email protected]

Næstved afdeling
Næstved afdeling

Kontaktperson:

Hans Preben Petersen

Tlf: 20848079

[email protected]

Nørrebro Park afdeling
Nørrebro Park afdeling

Dækker området på Nørrebro vest for Nørrebrogade og nord for Jagtvej,


Kontaktperson:

Hans Henrik Nielsen

Tlf: 22175643

[email protected]

Odder afdeling
Odder afdeling

Kontaktperson:

Leif Gjørtz Christensen

Tlf: 20960339

[email protected]

Odense afdeling
Odense afdeling

Kontaktperson:

Mette Skaarup

[email protected]

Odsherred afdeling
Odsherred afdeling

Kontaktperson:

Jeppe Ravn

Tlf: 28629911

[email protected]

Randers afdeling
Randers afdeling

Kontaktperson:

Frede Kirkholm Nielsen

Tlf: 50462810

[email protected]

Rebild afdeling
Rebild afdeling

Kontaktperson:

Bitt Juul Jensen

Tlf: 22816363

[email protected]

Ringkøbing-Skjern afdeling
Ringkøbing-Skjern afdeling

Kontaktperson:

Johnny Zaar

Tlf: 93910530

[email protected]

Ringsted afdeling
Ringsted afdeling

Kontaktperson:

Tommy Johannessen

Tlf: 40141810

[email protected]

Roskilde afdeling
Roskilde afdeling

Kontaktperson:

Åge Skovrind

Tlf: 60879816

[email protected]

Rudersdal afdeling
Rudersdal afdeling

Kontaktperson:

Lisette Jespersen

Tlf: 22358092

[email protected]

Rødovre afdeling
Rødovre afdeling

Kontaktperson:

Vibeke Kold

Tlf: 20290548

[email protected]

Samsø afdeling
Samsø afdeling

Kontaktperson:

Vibeke Andresen

Tlf: 61994796

[email protected]

Silkeborg afdeling
Silkeborg afdeling

Kontaktperson:

Christian Juhl

Tlf: 53705098

Skanderborg afdeling
Skanderborg afdeling

Kontaktperson:

Simon Enni

Tlf: 42201472

[email protected]

Skive afdeling
Skive afdeling

Kontaktperson:

Malene Erenskjold

[email protected]

Slagelse afdeling
Slagelse afdeling

Kontaktperson:

Miralem Garagic

Tlf: 71646828

[email protected]

Solrød afdeling
Solrød afdeling

Kontaktperson:

Michael Bo Kristensen
Sorø afdeling
Sorø afdeling

Kontaktperson:

Charlotte Eich

Tlf: 22380313

[email protected]

Stevns afdeling
Stevns afdeling

Kontaktperson:

Gitte Christensen

[email protected]

Svendborg afdeling
Svendborg afdeling

Kontaktperson:

Jeppe Mariager

Tlf: 71 75 28 06

[email protected]

Syddjurs afdeling
Syddjurs afdeling

Kontaktperson:

Niels Peter Mortensen

Tlf: 24634611

[email protected]

Sydhavnen afdeling
Sydhavnen afdeling

Enhedslisten sydhavnen har en gruppe og en like side på Facebook Gruppe: https://www.facebook.com/groups/40182726471/?ref=ts&fref=ts Like side: https://www.facebook.com/EnhedslistenSydhavnen


Kontaktperson:

Kaj Thelander Jessen

Tlf: 31957437

[email protected]

Sønderborg afdeling
Sønderborg afdeling

Kontaktperson:

Tenna Rejnholt Kristensen

Tlf: 21682231

[email protected]om

Tårnby-Dragør afdeling
Tårnby-Dragør afdeling

Kontaktperson:

Jan Hendriksen

Tlf: 40119537

[email protected]

Thy afdeling
Thy afdeling

Kontaktperson:

Asger Sylvest Pedersen

[email protected]

Tønder afdeling
Tønder afdeling

Kontaktperson:

Claus Højsgaard

Tlf: 91151500

[email protected]

Valby afdeling
Valby afdeling

Kontaktperson:

Ole Myrtue

Tlf: 40733772

[email protected]

Vanløse afdeling
Vanløse afdeling

Kontaktperson:

Lars Hedegaard Nielsen

[email protected]

Varde afdeling
Varde afdeling

Kontaktperson:

Lene Falgreen Adolphsen

Tlf: 26297210

[email protected]

Vejen afdeling
Vejen afdeling

Kontaktperson:

30134823

[email protected]

Vejle afdeling
Vejle afdeling

Kontaktperson:

Thomas Ammons

[email protected]

Vesterbro afdeling
Vesterbro afdeling

Side der er åben for alle der godt kan lide Ø Vesterbro: https://www.facebook.com/groups/enhedslistenvesterbro/?fref=ts


Kontaktperson:

Jens Aare Jensen

Tlf: 24823639

[email protected]

Vesthimmerland afdeling
Vesthimmerland afdeling

Kontaktperson:

Finn Nielsen

[email protected]

Viborg afdeling
Viborg afdeling

Kontaktperson:

Liz Dueholm

Tlf: 21479735

[email protected]

Vordingborg afdeling
Vordingborg afdeling

Kontaktperson:

Anders Marchsteiner

[email protected]

Ydre Nørrebro afdeling
Ydre Nørrebro afdeling

Dækker området indenfor Nørrebrogade, Højbanen, Tagensvej og Jagtvej


Kontaktperson:

Thor Ekberg Bonde

Tlf: 50502575

[email protected]

Ærø afdeling
Ærø afdeling

Kontaktperson:

Alex Suszkiewicz

Tlf: 51765370

[email protected]

Østerbro afdeling
Østerbro afdeling

Kontaktperson:

Oskar Zytnik

Tlf: 21783518

[email protected]