Regionsråd

Liste over Enhedslistens medlemmer i regionsrådene:

Amager Vest

Dorthe Pedersen

Region Hovedstaden

Annie Hagel
Medlem af regionsrådet for Region Hovedstaden
Tlf: 24622912
E-mail: annie.hagel@regionh.dk

Marianne Frederik
Medlem af regionsrådet for Region Hovedstaden
Tlf: 41434517
E-mail: marianne.frederik@regionh.dk

Torben Kjær
Medlem af regionsrådet for Region Hovedstaden
Tlf: 29393633
E-mail: politik@torbenk.net

Tormod Olsen
Medlem af regionsrådet for Region Hovedstaden
Tlf: 30273937
E-mail: tormod.olsen@regionh.dk

Region Midtjylland

Else Kayser
Medlem af regionsrådet for Region Midtjylland
Tlf: 29442832
E-mail: elsekayser@gmail.com

Signe Sofie Lund Jensen
Medlem af regionsrådet for Region Midtjylland
Tlf: 23 70 19 11
E-mail: signe.lund.jensen@rr.rm.dk

Region Nordjylland

Lis Jensen
Medlem af regionsrådet for Region Nordjylland
Tlf: 21495981
E-mail: feddet15@gmail.com

Susanne Flydtkjær
Tlf: 26853497
E-mail: flydtkjaer@gmail.com

Region Sjælland

Bruno Jerup
Medlem af regionsrådet for Region Sjælland
Tlf: 21643430
E-mail: Brunoj@regionsjaelland.dk

Jørgen Holst
Medlem af regionsrådet for Region Sjælland
Tlf: 71784665
E-mail: j.holst@enhedslisten.dk

Ursula Beate Dieterich-Pedersen
Medlem af regionsrådet for Region Sjælland
Tlf: 29 87 01 53
E-mail: post@ursula.dk

Region Syddanmark

Lars Mogensen
Medlem af regionsrådet for Region Syddanmark
Tlf: 28247501
E-mail: larsmog@gmail.com

Vibeke Syppli Enrum
Medlem af regionsrådet for Region Syddanmark
Tlf: 20460603
E-mail: vse@live.dk