I løbet af valgkampen er Roskilde Kommunes administrationsudgifter blevet en væsentlig del af forskellige partiers måde at finde penge til deres mange valgløfter.
Faktum er, at 94 kommuner bruger flere penge end Roskilde til administration målt per indbygger. Vi er altså blandt de absolut billigste kommuner, når det gælder udgifter til administration (Indenrigs- og Sundhedsministeriet, 6. november 2025). Derfor har vi i 2026-budgettet kunnet undgå at spare 10 mio. kr. – for Roskilde kommune har allerede nået statens sparemål for 2026.
Benchmarking er også blevet meget populært. Påstanden er: Hvis Roskilde Kommune gør som Vejle Kommune, kan vi spare hundredvis af millioner kr. Det er så ikke på administrationen, for her ligger Vejle over Roskilde. Til sammenligning bruger Roskilde Kommune 6.420 kr. pr. indbygger på administration, mens Vejle Kommune bruger 7.457 kr. pr. indbygger. Egedal Kommune er den næstdyreste med 16.858 kr. pr. indbygger.
Skal vi lige få sat det på plads. At spare yderligere på administrationen i Roskilde kommune kan ikke betale den millionregning, som bliver udskrevet af partier, der lover markant bedre dagtilbud, bedre
folkeskoler, bedre ældrepleje, bedre veje, mindre skat, bedre erhvervsforhold … fortsæt selv listen.
Der er reelle problemer med velfærden! Der er borgere, der ikke føler sig hørt! Der er borgere, der ikke får den hjælp, de har ret til. Det skal der gøres noget ved.
Enhedslisten vil i den kommende byrådsperiode fortsætte arbejdet med at sikre velfærden og være de svageste borgeres stemme. Sikre at vigtige problemer ikke bliver ”løst” i de lukkede udvalg, men kommer frem i lyset, så borgerne får mulighed for at reagere og blive hørt. Hvis du synes, det er en god idé – så giv Enhedslisten din stemme.
Vi er på din side – også efter valget!
På Enhedslistens vegne, Birgitte Baktoft
Læs hele historien HER