Af Torben Madsen og Jørgen Franck, Enhedslisten
Det er forståeligt, at naboer til Københavns Kommunes Botilbud på Granvej og næringsdrivende i Bagsværd synes, at forbedringen i området går for langsomt.
Fra Enhedslisten ville vi også ønske, at forbedringerne kunne mærkes hurtigere. Vi mener dog fortsat, at samarbejdet med Københavns Kommune er den rigtige vej til forbedring af forholdene og aktuelt også den vej, der mest effektivt kan forbedre dem. Derfor er det endnu er for tidligt at afskrive samarbejdet og de indsatser, som er på vej eller allerede sat i gang.
Det handler om:
- Ændring af visitationen af beboere til Granvej fremadrettet, for at øge trygheden i området. Det vil have en positiv effekt, men tager tid.
- Viljen til at se på, om enkelte beboere bør have et andet tilbud end Granvej. Dette kan kun ske med beboerens accept, så det kan også være en proces, som kan tage tid.
- Mere personale for at styrke det pædagogiske arbejde med at forebygge konflikter og udadreagerende opførsel og motivere til misbrugsbehandling.
- Nedsættelse af et tryghedsnetværk, som har afholdt det første møde.
- En nabokoordinator, som tager imod alle henvendelser.
- Undersøgelse af en alternativ adgangsvej for beboerne.
- Opsætning af tv-overvågning på Granvej.
- Politiet ser på muligheden for at indføre et zoneforbud.
Vi vil holde fast i de aftalte indsatser og sørge for, at der bliver fulgt op i den kommende byrådsperiode. Hvis det viser sig, at det, der er aftalt og igangsat, ikke får den ønskede effekt, vil vi forholde os konkret til, hvad der så kan gøres.
Indlægget blev bragt i Gladsaxebladet den 26. november 2025.
Læs hele historien HER