Stine Ry Andersen

Jeg stiller op til urafstemning, fordi jeg har en dyb tiltro til vores projekt i Enhedslisten. Jeg er sikker på, at vores bevægelse er den rette medicin til de mange dårligdomme, vi ser i verdenen i dag: en højrefløj som har medvind, klimakatastrofer, og en udenrigspolitisk situation som er spidset til, nu hvor Donald Trump og Elon Musk sætter store dele af verdensordenen. Derfor mener jeg det er vigtigt, at vi arbejder for at samle, i stedet for at splitte. Derfor stiller jeg mig til rådighed som kandidat: vi skal ud på gader og stræder, i store og små byer, skoler og arbejdspladser og vise, at det hverken er kvinder mod mænd, danske statsborgere mod asylansøgere, en religion mod en anden, men at vi alle er i samme båd når vi udnyttes og sættes op mod hinanden. Det gavner ingen, ud over de rigeste personer, som tager hele kagen uden at dele, og de folk, som har en selvisk interesse i at splitte os ad. Jeg ser Enhedslisten som det parti, der kan samle os.

Hvordan ser du Enhedslistens politiske rolle som parti i Folketinget? I hvor høj grad er vi protest parti og i hvor høj grad et parlamentarisk indflydelsesparti?
“Det bedste svar på det her spørgsmål er i virkeligheden det, som Enhedslisten altid har været: et parti, der både kan stille sig i oppositionen og bære fanen for socialismen og klimaet når højreorienterede kræfter forsøger at sætte os tilbage, men også som et parti, der altid skal undersøge muligheden for at trække realpolitiske indsatser og lovgivning længst muligt mod venstre. Det er ikke et enten eller: det er et både og. ”

Hvilken enkeltstående politisk sag synes du er vigtigst at gå til valg på for Enhedslisten?
“I et kommende valg er det afgørende, at vi har fokus på landdistrikterne rundt omkring i Danmark, som vi desværre alt for længe har haft notorisk svært ved at nå. Derfor skal vi have fokus på politiske sager, folk kan mærke og se i deres lokalområder. Her er det særligt vigtigt for mig, at vi får ryddet op i fjorde og vandområder og sænker udledningen fra landbrug og storindustri rundt omkring i Danmark: et dårligt vandmiljø og klima påvirker dyrelivet, os selv, og naturen omkring os. ”

Køn: Kvinde
Alder: 25
Afdeling: Aalborg
Uddannelse: Bachelor i jura
Beskæftigelse: Studerende
Fagforening: DJØF